National School Games heat up April 18-22; 19 sports in action

0

Selected NSG matches this week:

Monday (April 18)

Fencing (from 8:30 a.m.)

National B Division Men’s Epee Preliminary and Final Round, National B Division Women’s Saber Preliminary and Final Round

Table tennis (3:45 p.m.)

West Zone B Division Finals Boys: Hwa Chong Institution (HCI) vs. River Valley High School (RVHS), Girls: Nanyang Girls’ High School vs. RVHS

Athletics (from 2:30 p.m.)

Several finals per event, including high jump, 100m, 400m, 1,500m and 3,000m.

Volleyball

East Zone Division B Final Boys (10:45 a.m.): St. Hilda’s Secondary vs. Dunman Secondary, Girls (1:15 p.m.): Paya Lebar Methodist Girls’ School vs. Cedar Girls’ School

Water polo

National Final Boys Division B (11am): Anglo-Chinese School (Independent) v HCI, National Final A Boys Division (2pm): HCI v Raffles Institution

Tuesday (April 19)

Fencing (from 8:30 a.m.)

National B Division Men’s Foil Preliminary and Final Round, National B Division Women’s Epee Preliminary and Final Round

Golf

Last day of A, B and C division tournaments

Swimming (from 9 a.m.)

Several finals per event, including the 200m individual medley and the 200m backstroke

Wednesday (April 20)

Badminton (3 p.m.)

East Zone B Men’s Final: Ngee Ann Secondary/Anglican High School vs. Victoria School/Dunman High School

Fencing (from 8:30 a.m.)

National B Division men’s saber preliminary round and final, National B Division women’s foil preliminary round and final

Sepak takraw

National final B boys (1:30 p.m.): finalists to be confirmed

Soft ball

National final B boys (3 p.m.): Catholic High School v RI

Crush

National Girls B Final (12 p.m.): Raffles Girls’ School vs. Methodist Girls’ School

Swimming (from 9 a.m.)

Multiple finals per event, including 100m and 400m freestyle

Thursday (April 21)

Rugby

Division B Men’s National Final (4 p.m.): ACS(I)/RI v ACS (Barker Road)/St. Andrew’s secondary

Table tennis

Boys’ and girls’ finals Zone B North Division (3:45 p.m.): finalists to be confirmed,

East Zone B Division Boys Finals (3:30 p.m.): Dunman High School/Anglican High School vs. Victoria School/Chung Cheng High School (Main)

Friday (April 22)

Basketball

North Zone B Division Finals Boys (2:30 p.m.): finalists to be confirmed, Girls (1 p.m.): finalists to be confirmed,

Division B Finals South Zone Boys (2:30 p.m.): finalists to be confirmed, Girls (1 p.m.): finalists to be confirmed

Soft ball

Women’s National Division B Final (3 p.m.): finalists to be confirmed

Swimming (from 2 p.m.)

Several finals per event, including 100m backstroke, 100m butterfly and 50m freestyle

Athletics (from 2:30 p.m.)

Multiple event finals including high jump, long jump, 400m hurdles and 200m

Share.

About Author

Comments are closed.